Sorun Cevaplayalım
PC FORUMLARI
Kullanıcı Adı
Parola
Video İzlemek, Albümlere Girmek, Resimleri ve Linkleri Görmek, Eklentileri İndirebilmek, Paylaşım Yapabilmek, Yorum Yazabilmek, Tüm Bölümlere Ulaşabilmek İçin Mutlaka Üye olmanız gerekmektedir.
Üye Olmak İçin Tıklayın.
Geri Dön   PC FORUMLARI > Eğitim > Ödev Arşivi > Hukuk > Emnİyet Hİzmetlerİ Sinifi Mensuplari Kiyafet YÖnetmelİĞİ
Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Seçenekleri
Eski 03-05-2007, 04:16 PM   #1 (permalink)

ULasıLamıyor...!
€zBeRimSiN - ait Avatar
Mesajlar: 10,007 | Albüm: €zBeRimSiN'in Resim Albümü
Tecrübe Puanı: 442
Rep Puanı : 6501
Rep Derecesi : €zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute€zBeRimSiN has a reputation beyond repute
İletişim:
Emnİyet Hİzmetlerİ Sinifi Mensuplari Kiyafet YÖnetmelİĞİ
EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI MENSUPLARI KIYAFET YÖNETMELİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 07/03/1994

Resmi Gazete Sayısı: 21870

İçişleri Bakanlığından:

BİRİNCİ KISIM : Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

Amaç:

Madde 1 - Bu Yönetmelik, emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarının kılık ve kıyafetinde birlik ve beraberliği sağlamak, giyecek ve teçhizatın renk, cins, biçim, kullanma zamanı ve tarzını belirlemek amacı ile hazırlanmıştır.

Kapsam:

Madde 2 - Bu Yönetmelik, emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan her rütbe ve meslek derecesindeki personelin kıyafet şekilleri, branş ve rütbe işaretleri, teçhizat çeşitleri ile "Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği"nde Emniyet Teşkilatı için Hizmetin Özelliği itibariyle verilmesi öngörülen giyecek eşyası ve teçhizatın renk, cins, biçimlerine, kullanma zamanı ve tarzına ilişkin hususları kapsar.

Hukuki Dayanak:

Madde 3 - Bu Yönetmelik, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun 3870 sayılı Kanunla değişik 55 inci maddesi ile 16/07/1982 tarih ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin" 6 ncı maddesine göre hazırlanmıştır.

Tanımlar:

Madde 4 - (Değişik madde: 15/09/1995 - 22405 s. R.G./Yön)

Bu Yönetmelikte geçen deyimlerden;

Bakanlık : İçişleri Bakanlığını,

Genel Müdürlük : Emniyet Genel Müdürlüğünü,

Teşkilat : Emniyet teşkilatı merkez ve taşra birimlerini,

Emniyet Müdürü : 1. 2. 3. ve 4 üncü sınıf rütbeli Emniyet Müdürlerini,

Emniyet Amiri : Emniyet amiri rütbesindeki personel

Komiser : Komiser yardımcısı, komiser ve başkomiser rütbesindeki personeli,

Polis Memuru : Polis adayı ve polis memurunu,

Emniyet Teşkilatı İşareti:Ortasında ay yıldız bulunan yıldızı yukarı yönelmiş sekiz köşeli yıldızı,

İşleme : Alt tarafı tela veya plastik ile sertleştirilmiş koyu lacivert kumaş üzerine sırma, kaliteli floş iplik ve pastik döküm işlemeyi,

ifade eder.

İKİNCİ KISIM : Kılık ve Kıyafete İlişkin Hususlar

BİRİNCİ BÖLÜM : Genel Esaslar

Madde 5 - (Değişik madde: 15/07/1996 - 22405 s. R.G./Yön)

Kılık ve kıyafete ilişkin başlıca hususlar şunlardır;

a) Resmi elbise, hizmet branşı ve rütbe işaretleri ile teçhizat ayakkabı ve uzun konçlu botlar, bu Yönetmelikte gösterilen renk, vasıf ve şekillere uygun olarak giyilir, takılır ve taşınır.

b) Ceket düğmeleri daima ilikli, montgomer ve parkanın fermuarı daima kapalı bulunur. Görev anında ve görevin özelliğine göre, sıralı amirlerin vereceği emir ile düğme veya fermuar açık olabilir.

c) Resmi elbise giyenlerin, bina dışında ve araç içinde görevin özelliğine göre şapka, bere veya kep giymesi zorunludur.

ç) Kep, viziyörünün ön kenarı ile kaş arasında bir parmakla, en çok bir buçuk parmak mesafe bırakılmak suretiyle kaşlara paralel olarak giyilir.

d) Büro Hizmetlerinde çalışan personelin daha rahat çalışabilmesi amacıyla, mevsimin özelliğine ve iklim şartlarına göre, yetkili amir tarafından izin verilmesi halinde, kışlık gömlekle kravatlı olarak ve sadece rütbe işareti takmak suretiyle görev yapılabilir. Büro dışında çalışan personele böyle bir izin verilmesi halinde, tüm işaretlerin takılması ve bütün personelin aynı kıyafetle görev yapması zorunludur.

e) Bu Yönetmelikte belirtilen, tip ve model dışında ayakkabı, çizme veya uzun konçlu bot giymek yasaktır.

f) Çizme, uzun konçlu bot veya ayakkabılar daima temiz ve boyalı bulundurulur. Resmi Üniforma ile büro hizmeti yapan personel, görev anında kışlık elbise ile uzun konçlu bot yerine bu yönetmelikte şekil ve özellikleri belirtilen ayakkabı giyebilir.

g) Her türlü sakal ve bıyık bırakılması yasaktır. Saçlar, kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta kesilir. Favoriler kulak deliği hizasını geçemez. Ancak görevin özelliğine göre ve en üst birim amirinin izni ile bu hususlar serbest bırakılabilir.

h) Üniforma ile birlikte bu Yönetmelikte belirtilen teçhizat ve işaretler dışında kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve benzerlerinin takılması yasaktır.

ı) Resmi kıyafetle birlikte kıyafetin içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri giyecek giyilmesi yasaktır. Erkek personelin siyah, Bayan personelin ise ten rengi, şeffaf ve parlamayan, çorap giymesi zorunludur.

i) Eskimiş bile olsa resmi elbisenin satılması yasaktır.

j) Branş ve rütbe işaretleri sökülmek suretiyle resmi kıyafetlerin sivil kıyafete dönüştürülerek kullanılması, resmi pantolonun, sivil gömlek, kazak, ceket gibi şeylerle birlikte giyilmesi veya resmi kıyafetlerin üzerine sivil palto, pardösü ve benzerlerinin giyilmesi yasaktır.

k) Düşük kemerli pantolon yaptırılması ve giyilmesi yasaktır.

l) Sivil elbise ile çalışanlar, mülki idare amiri tarafından mevsim veya görev gereği, başka türlü giyime izin verilen haller dışında, elbise ve gömlek giymiş ve kravat takmış olarak görevde bulunmak zorundadırlar. Elbiseler temiz, düzgün, ütülü, sade; ayakkabılar kapalı olur, temiz ve boyalı giyilir.

m) Bayan amir ve memurlar, tırnak uzatamaz, makyaj ve saç modeli yapamaz, ziynet eşyası ve benzerlerini takamazlar. Saçlar kısa kesilir ve kakül bırakılmaz veya sade topuz şeklinde toplanır. Saçların omuzlara dökülecek şekilde serbest bırakılması yasaktır.

n) Üniformasız olarak görev yapan bayan amir ve memurlar, görev sırasında pantolon, kolsuz ve çok açık yakalı gömlek bluz veya elbise, terlik tipi ayakkabı giyemezler. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Ancak, görevin özelliğine göre ve en üst birim amirinin izni ile bu hususlar serbest bırakılabilir.

o) Büro hizmetlerinde çalışan personelin kışın kazakla görev yapmaları halinde, göğüs arması ve rütbe işareti takılması, kazak eteğinin pantolonun üzerinde silah kılıfını örtmeyecek şekilde olması zorunludur.

p) Büro hizmetlerinde çalışan personelin teçhizatı, teçhizat kemeri, tabanca ve tabanca kılıfından ibaret olup, herhangi bir nedenle büro dışında görev yapmaları halinde, yönetmeliğin 24 üncü maddesinde belirtilen teçhizatın diğer unsurlarını da taşımaları zorunludur.

(

Madde 6 - ( Değişik madde: 15/09/1995 - 22405 s. R.G./Yön)

Emniyet Hizmetleri Sınıfında görevli personelin görev sırasında üniforma giymesi zorunludur. Ancak, Emniyet Müdürü rütbesindeki personel tören kıyafetini görev kıyafeti olarak da giyebilir. Hangi görev türlerinde hangi makam ve görevde bulunanların sivil elbise giyeceği, Emniyet Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine Bakanlık Makamınca tespit edilir.

Madde 7 - Emniyet hizmetleri sınıfına dahil personelden silahlı polis görevi yapamayacağı ve ruhi depresyon geçirdiği doktor raporuyla tespit edilenler ile meslekten ihracı gerektirecek herhangi bir suçtan dolayı haklarında soruşturma ve kovuşturma yapılan personelin silahı idarece geri alınır. İzin veya istirahat gibi görevden ayrılmayı gerektiren diğer hallerde, taşımakta olduğu resmi tabancalar personelden geri alınmaz.

Polis Akademisi ile Polis Okullarında ve Polis Eğitim Merkezlerinde eğitim ve öğretim gören aday polis memurlarının okul içinde veya dışında tabanca taşımalarını gerektiren özel haller ile zamanı ve süresi idarece takdir ve tespit edilir.

Madde 8 - Verilen giyecek eşyasının ve teçhizatın iyi, temiz sağlam, noksansız bulundurulması ve kullanılması zorunludur. Giyim eşyası ile silah ve teçhizatın bakımı öncelikle kullanana aittir. Silahın görev esnasında arızalanması halinde tamiri idarece yapılır. Ancak silahta oluşan arızanın, personelin kusuru sonucunda meydana geldiğinin anlaşılması halinde tamir ücreti personelden alınır.

Ateşli silahlar her çeşit atış sonunda temizlenir ve yağlanır. Silahların temiz ve bakımlı olarak her an kullanıma hazır halde olup olmadıkları sıralı amirlerce kontrol edilir.

Kendisine teslim edilmiş bulunan giyim eşyasını satanlar ile kullanmadıkları tespit edilenler veya silah veya teçhizatını iyi kullanmayanlar hakkında ilgili mevzuat gereğince disiplin cezası uygulanır.

Madde 9 - Emniyet teşkilatına mensup bütün amir ve üstler, astlarının kılık ve kıyafetlerinin bu Yönetmelik esaslarına uygun olup olmadığını kontrol etmek, gördükleri hatalara müdahale etmek, kılık ve kıyafetleri bozuk olanların hatalı durumları ile kimliklerini kişinin mensup olduğu birim amirliğine rapor etmekle görevli, yetkili ve sorumludurlar.

İKİNCİ BÖLÜM : Verilecek Giyim Eşyası ve Kullanma Süresi

Madde 10 - "Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği"ne ekli II sayılı cetvele göre, emniyet hizmetleri sınıfında olup resmi kıyafet taşıyanlara bu Yönetmeliğin 12 nci maddesindeki kullanma süreleri dikkate alınarak, pantolon veya etek, gömlek, ayakkabı, uzun konçlu bot, montgomer, kazak, avcı yeleği, kravat, parka, teçhizat kemeri, kep, ayrıca merasim üniforması olarak takım elbise, pardösü ile şapka verilir.

Giyecek yardımı Genel Müdürlükçe temin edilerek hak sahibi personele görevleri esnasında giyilmek üzere ayni olarak verilir. Bu yardım karşılığında, ayrıca nakden bir ödemede bulunulmaz. Ancak, emniyet hizmetleri sınıfında olup, sivil görev yapan personele giyecek yardımı bedeli ile resmi kıyafet taşıyanlara dikiş bedeli, Genel Müdürlüğün teklifi üzerine, Maliye Bakanlığınca tespit edilen miktarlar üzerinden nakden ödenir.

Madde 11 - Emniyet hizmetleri sınıfında görevli olup, sivil kıyafet taşıyan personele "Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği"ne ekli II sayılı cetvelde belirtilen, takım elbise veya tayyör, ayakkabı palto- manto veya pardösü, gömlek veya bluz verilir.

Genel Müdürlük merkez teşkilatında ve illerde sivil çalıştırılması Genel Müdürlükçe uygun görülen personelden üniformalı göreve atananlara, atandıkları tarihte sivil elbise istihkakı almış iseler, o yıl içinde ayrıca resmi kıyafet ile teçhizatı verilir. Merkez ve taşra teşkilatında görevli, resmi ve sivil personel mevcudu, o yıl için ihtiyaç duyulan giyim kuşam eşyalarıyla birlikte, il emniyet müdürlükleri ile merkez birimleri tarafından her mali yıl başından bir ay önce, İkmal ve Bakım Daire Başkanlığına bildirilir.

Madde 12 - (Değişik madde: 15/07/1995 - 22405 s. R.G./Yön)

Emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarına bu Yönetmeliğin 10 ve 11 inci maddeleri gereğince verilecek giyecek eşyalarının miktar ve kullanma süreleri "Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği"nde belirtildiği gibidir.

Ayrıca;

a) Emniyet Hizmetleri Sınıfında Bando, Boru ve Trampet takımı, Gösteri Birliğinde görevli personele normal giyim eşyası dışında ayrıca iki yılda bir verilecek kışlık, mevsimlik ve yazlık merasim üniformaları aşağıda tarif edilmiş ve özellikleri şekil 27, 27/a, 27/b, 27/c, 27/d, 27/e, 27/f, 27/g, 27/h ve 27/ı da gösterilmiştir.

1) Kışlık Merasim Üniforması :

Ceket : Parlement mavisi birinci kalite yünlü kumaştan yapılır. Apoletin kenarları 9 milimetre eninde sarı sırma şerit ile çevrilmiştir. Üstünde 2,5 santimetre sim işleme olur ve bağlantısı, üzerinde 1,5 santimetre çapında Polis Yıldızı bulunan düğme ile yapılır. Sol omuz başında Apolet altından geçen iki sıra saç örgülü sarı sim kordon bulunur. Ceketin ön tarafı dört düğme ile iliklenir. Yaka tören kıyafetindeki gibidir. Düğme hizalarında sağ ve sol taraflarda olmak üzere sekiz adet 14 santimetre boyunda, 5 milimetre eninde sim kordon bulunur. Sol göğüse sarı metalden yapılmış Emniyet Teşkilatı İşareti ve sağ kola bando branş işareti takılır.

Pantolon : Siyah yünlü kumaştan yapılır. Yan dikişler üzerinde kemer altında başlayıp paçaya kadar inen 4 santimetre eninde sarı kurdele veya simden zıh bulunur.

Gömlek : Kravat yakalı ve beyaz poplin kumaştandır.

Şapka : Pantolon kumaşından yapılır. Ölçüleri ve şekli tören kıyafeti ile giyilen şapkanın aynıdır. Ancak, şapka kasnağının kenarında ortası mavi şeritli sarı renkli biye bulunur.

Kemer : Beş santimetre eninde siyah deriden yapılır. Ortasında Polis Yıldızı bulunan sarı madeni toka ile bağlanır.

Pelerin : Siyah renkte aba kumaş veya su geçirmez kumaştan yapılır. İçi merasim ceketine uygun renkte parlak kumaştan astarlıdır.

Ayakkabı: Ayakkabı siyah rugan deriden, içi ve iç tabanı deri astarlı ve altı kauçuktur.

2) Sahne ve Mevsimlik Merasim Üniforması :

Ceket : Beyaz renkli pamuk keten karışımı kumaştan yarım astarlı yapılır. Kışlık merasim üniformasındaki özellikleri havidir. Kışlık merasim üniformasındaki simge, işaret ve kokartlar aynen kullanılır.

Fuları : Beyaz jile kumaştan yapılır. Ön orta kısmında Polis bando ve armoni mızıkası amblemi yeralır.

Pantolon : Kışlık merasim üniformasındaki pantolon ile aynı olmakla beraber yazlık lacivert Polis kumaşından dikilir. Yan dikişler üzerine kemer altından başlayıp paçaya kadar inen dört santimetre eninde sarı kurdele veya simden zıh bulunur.

Şapka : Ceket kumaşından yapılır. Ölçüleri ve şekli tören kıyafeti ile giyilen şapkanın aynıdır. Ancak, şapka kasnağının kenarında ortası siyah şeritli sarı renkli sim biye bulunur.

Ayakkabı : Birinci sınıf siyah rugan deriden, altı köseleden olur. Şekli Polis yazlık ayakkabısı gibidir.

3) Yazlık Merasim Üniforması :

Gömlek : Beyaz renkli poplin kumaştan dikilir. Her iki omuzda kışlık merasim üniformasında bulunan apoletler mevcuttur. Sol kol omuz başında apolet ve koltuk altından geçen iki sıra saç örgülü sarı sim kordon bulunur. Gömleğin ön kısmı yedi adet, üzerinde Polis Yıldızı bulunan düğme ile iliklenir. Her iki yanında bulunan cep kapakları pantolon renginde gömleklik kumaştan yapılır. Kışlık merasim üniformasındaki işaretler mevcuttur.

Pantolon : Polis yazlık lacivert pantolonluk kumaşından dikilir. Yan dikişler üzerine kemer altından başlayıp paçaya kadar inen iki santimetre eninde sarı kurdele veya simden zıh bulunur.

Şapka : Mevsimlik merasim üniformasının şapkasının aynıdır.

Ayakkabı : Mevsimlik merasim elbisesi ayakkabısının aynıdır.

Kemer : Beş santimetre eninde deri kemer üzerine sarı renkli sim kullanılarak yapılır. Kemer tokasında kabartma iki defne dalı ortasında Polis Yıldızı bulunur.

Miğfer : Gerektiğinde her üç kıyafetle de giyilmek üzere standart beyaz miğferdir. Miğferde kullanılan Polis Yıldızı altın sarısı metaldendir.

b) Emniyet hizmetleri sınıfındaki özel harekat timleri ile kara, deniz ve çevik kuvvet birimlerindeki görevlilere, görevin özelliğine göre ayrıca verilecek giyecek ve teçhizatın cinsi, miktarı, verilme zamanı ile kullanma süresi İçişleri Bakanın onayı ile tespit edilerek hak sahibi personele verilir.

1) Özel Harekat : Özel harekat personeline Bakan onayı ile verilen giyecek eşyalarının şekil, biçim ve esasları ile bu kıyafette kullanılacak işaret, sembol ve kokartlar bir yönerge ile belirlenir.

2) Çevik Kuvvet:

2.1. Altı Polis Birliği : Atlı Polis Birliği personeline Bakan oluru ile aşağıdaki resmi kıyafet verilir. Özellikleri 38, 38/a, 38/b, 38/c, 38/d de gösterilmiştir.

Pantolon : Gümüşi gri renkte ve mevsimine uygun olarak, Polyamide (Nylon) ve Baumurolle (Cotton) karışımı kumaştan, biçimi Mexico 105-08 stilinde, üst düzeni düz pantolonlarda olduğu gibidir. Yalnız yan ceplerin ağızları aşağıda pantolon yan dikişinden başlar ve yukarıda kemer dikişinin altında ve yan dikişinin 5-6 santimetre ilerisinde bulunacak şekilde sonuçlanır. Cep ağzı 13-15 santimetredir. Pantolon diz kapaklarında bağ bulunmayıp, paçaya takılı kopçasıyla çizme içerisinde baldırlara uygun bir şekilde düğmelenir. ayak bileğine kadar uzundur. Arkasına ve bacak aralarına içten kendi kumaşından veya deriden süvarilik konur.

Çizme : Birinci sınıf vidala siyah derinden yapılır. Fortları 7-9 santimetredir. Tabanı iki katlı köseleden, kenarları 4 milimetre piantalı dikişli ve çivilidir. Ökçenin altı ve üstü aynı genişliktedir. Yumurta ökçe yasaktır. Çizme konçu yarım serttir. Bilek ve baldır aynı genişliktedir. Konç ağzı düz ve arkaya doğru diz kapağının altını kavrayacak biçimde ve oyukçadır. Konç, topuk hizasında kıvrıntılıdır. Körüklü, düşük ve kırışıklı çizme giymek yasaktır. Fort arkasında köseleden mahmuz desteği bulunur. Mahmuzun çıkıntılı kısmının boyu 3-5 santimetreyi geçmez. Mahmuzun çıkıntılı kısmının sonuna takılan askı tekerleği 2 santimetre olup çarparak çizmenin yüzünü çizmeyecek surette yıldızlı olacaktır. Mahmuz kromedir. Üzerine deri kaplanmaz.

Eldiven : Birinci sınıf vidala deriden olup, uzun ve geniş konçludur. Baş parmağın ve serçe parmağın altına gelen desteklerde aşınmayı geciktirmek amacıyla iki kat deri kullanılır. Eldiven müflonsuzdur.

2.2. Motosikletli Polis Birliği : Motosikletli Polis Birliği personeline Bakan oluru ile aşağıdaki Resmi kıyafet verilir. Özellikleri Şekil 39, 39/a, 39/b, 39/c, 39/d, 39/e, 39/f, 39/g, 39/h, 39/ı, 39/i, 39/j, 39/k, 39/l, 39/m de gösterilmiştir.

Kışlık Mont : Soğuğa, suya ve ısıya dayanıklı kumaştan yapılmış olup, siyah renklidir. Montun göğüs kısmı kırmızı, arkasında kırmızı zemin üzerinde skoç brayt kumaştan (Reflektif) gümişi renkte Polis yazısı bulunur. Sağ ve sol kollarda bilekten dirseğe kadar kırmızı-beyaz reflektifler bulunur. Kışlık montun içi müflonlu ve astarlıdır. Montların koltuk altlarında hava delikleri bulunur. Montun önü gizli fermuarlı olup, dik yakalıdır.

Kışlık Pantolon : Mont kumaşından yapılmış olup, pantolonun sağ ve sol yanlarında kırmızı ve beyaz reflektif bulunur. Bel lastikli olup, sırt tarafında askılı bel muhafazası bulunur. Kışlık pantolon müflonlu ve astarlıdır.

Yazlık Mont : Kışlık montun kumaşından yapılır. Yazlık montun içi müflonsuz olup, müflon çıkartılarak giyilebilir. Yazlık montun sırt kısmında 40 santimetre uzunluğunda havalandırma açıklığı bulunur.

Yazlık Pantolon : Kışlık pantolonluk kumaşın aynı olup, şeklen aynı özellikleri taşır. Yazlık pantolonda ter emici astar bulunur.

Tişört : Yazlık montun altına giyilir siyah renkte, ter emen ve yazın serin tutan birinci sınıf penye kumaştan yapılır. Yakası yuvarlak olup, kısa kolludur. Kol ağızları lastiklidir.

Kep : Siyah mont kumaşından yapılır. Diğer özellikleri Genel Hizmet kepinin aynıdır.

Bot : Birinci sınıf siyah vidala derinden imal edilmiş olup, su geçirmez özelliğe sahiptir. Taban içi kösele, bot içi dana derisi astardandır. Botun tabanı kauçuktan yapılmıştır. Botun tabanı 7 milimetre kalınlığında 3-4 milimetre vardale kalınlığı ile toplam 10-11 milimetre kalınlığındadır. Botun ön kısmında vites değiştirirken yıpranmaması için bot derisinden ikinci kat bir yama konulmuş olup, botun arka kısımlarında 2 santimetre eninde ve 15 santimetre boyunda reflektör bulunmaktadır.

Yüz Maskesi : Yüz maskesi hava şartlarına göre kaskın altına takılır. Yüz maskesi yalnız motorla seyir halinde iken yüzün soğuktan ve rüzgardan etkilenmemesi için takılır.

Fular : Siyah renkli parlak saten kumaştan yapılır. Montun içine ve boyun bölgesini saracak şekilde seyir halinde rüzgarın vücuda girmesini engellemek için takılır.

Öncü Personel Kaskı : Ön rüzgarlık kısmı, çenelik kısmı ve baş kısmı olmak zere üç parçadan oluşur. Kask siperliği yarım ve tam olarak açılabilecek şekilde olur. Kaskın iç tarafında, jakla telsize bağlantılı olarak kullanılan akü verici vazifesi gören mikrofon bağlantısı bulunur. Kaskın nemlenme yapmaması için tapa kısmında ve ön rüzgarlık kısmında havalandırma deliği bulunur. Kaskın iç ve boyun kısmı koruyucu süngerle kaplıdır. Kaskın arka kısmında Polis yazısının hemen altında 2 santimetre genişliğinde reflektif bulunur.

Artçı Personel Kaskı : Kask tek parçadan ve sert plastikten olup, ön tarafından siyah rüzgarlık, iç ve boyun kısmı süngerle kaplıdır.

Balıkçı Kazak : Kışın kullanılır ve kışlık montun altına hava şartlarına uyum sağlamak için giyilir. Dışarıdan görünmemek kaydıyla, kazağın altına başka giysi giyilmesi mümkündür.

Teçhizat Kemeri : Tabanca kılıfı, şarjör kılıfı, kelepçe kılıfı ve kemer olmak üzere 4 adet kuşamı ifade etmekte olup, polyesterden dokunmuş özel bir kumaştan yapılır. Bele rahatça takılabilmesi için ayarlı olması esastır.

Gözlük : Motosikletli ekip personelinin siyah tek tip gözlük kullanması zorunludur.

Eldiven : Birinci sınıf videla siyah deriden olup uzun ve geniş konçludur. Başparmağın altına ve el ayası içine gelen kısma aşınmayı geciktirmek amacıyla iki kat deri kullanılır.

2.3. Ayrıca, çevik kuvvet personeline normal giyim eşyası dışında Bakan oluru ile eğitim elbisesi verilir. Eğitim elbisesi yetkili amirin izni ile görev elbisesi olarak da giyilebilir. Özellikleri şekil 26, 26/a, 26/b, 26/c, 26/d, 26/e, 26/f, 26/g'de gösterilmiştir.

Çevik kuvvet personeli, kep yerine özellikleri şekil 8/e'de gösterilmiş olan bere giyer ve fular takar.

c) Emniyet hizmetleri sınıfında motorsiklet kullanan personele, meşin deri ceket ve pantolon verilebilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığına bağlı helikopter filosunda görevli pilot, teknisyen ve teknisyen yardımcılarının kıyafet biçim ve şekilleri kendi özel yönetmeliklerinde belirlenir.

d) Emniyet hizmetleri sınıfı mensubu pilot, uçucu teknisyen ile teknisyen yardımcıları ve diğer personelin kıyafet biçim ve şekilleri kendi özel yönetmelikleri ile belirlenir.

Madde 13 - Giyim ve kullanma süresi bakımından yeknesaklığı sağlamak amacıyla;

a) Kışlık kıyafete ait giyecek eşyaları Eylül-Ekim aylarında,

b) Yazlık kıyafete ait giyecek eşyaları Nisan-Mayıs aylarında,

c) Mevsim ile ilgili olmayan giyecek eşyaları ise Nisan ve Mayıs aylarında

verilir.

Madde 14 - Göreve ilk başlayışta 13 üncü maddede belirtilen aylar beklenmeden giyim eşyası verilir. Ancak, giyim eşyasının verildiği tarih ile bu tip eşyaların genel olarak verilmesi gereken tarih arasında kalan süre, o eşya için tespit edilen kullanma süresinin 1/4 ünden az ise ilk giyim eşyası verilmez.

Herhangi bir nedenle, bir dönem için verilmeyen giyim eşyası, sonraki döneme ait giyecek yardımı ile birlikte verilemez.

Madde 15 - Giyim eşyalarının kullanma süreleri "Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği"nde gösterilmiş olup, bir giyim eşyası için belirlenen kullanma süresi dolmadan yeni giyim eşyası verilmez. Ancak, giyim eşyası görev nedeniyle kullanılamaz hale gelir ve bu durum bir tutanakla tespit edilirse, genel veriliş zamanı beklenmeksizin yenisi verilebilir. Bu takdirde 14 üncü maddeye göre işlem yapılır.

Madde 16 - Emekliye ayrılma, kadro tasarrufu dolayısı ile göreve son verilme ve ölüm dışında herhangi bir sebeple görevinden ayrılan veya çıkarılanlar "Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği"hükümleri uyarınca aynı çeşit giyim eşyası verilmeyen bir göreve nakledilenlerden, aldıkları giyim eşyalarından kullanma süresi sona ermemiş olanların aynen iadesi istenir.

Madde 17 - (Değişik madde: 15/09/1995 - 22405 s. R.G./Yön)

Üniformada bulunması gerekli göğüs arması, görev yeri kol arması, kokart, rütbe, sınıf ve branş işaretleriyle, düğme ve diğer aksesuarlar personel tarafından kendi imkanlarıyla temin edilir.

Madde 18 - Görevden uzaklaştırılan, tutuklanan, gözlem altına alınan veya memuriyetten ilişiğinin kesilmesini gerektirmeyen bir cezaya mahkum olupta, bu cezası infaz edilmekte olanlara, giyim eşyası ve dikiş bedeli verilebilmesi için bu personelin görevlerine dönmüş olmaları şarttır.

Ayrıca, aylıksız izin alarak görevlerinden ayrılanlara bu süre için giyim eşyası ve dikiş bedeli verilmez.
__________________


İstanbuL´Dayım...
qözünde tanımsız izim, dudaqında ısLak catLakLıqım...
Soran oLursa, tanımıyorum, dersin.. cektiqim her hanqi bir soLuktan farkı yOktu, anLatırsın..

Ben yaLanmı$ım, öyLe söyLedi qünün qazeteLeri.. Oysa ak$am oLunca,bir yunusun safLıqına takıLıp fenere qeLecektim..
İnanmadıLar...İnanmadın ..

€zBeRimSiN Çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Emnİyet Genel MÜdÜrlÜĞÜ Trafİk KuruluŞlari Eskort Hİzmetlerİ YÖnetmelİĞİ
Konuyu Açan: €zBeRimSiN - Bölüm: Hukuk - Tarih: 03-05-2007 04:21 PM
Emnİyet Hİzmetlerİ Sinifi Mensuplari Atama Ve Yer DeĞİŞtİrme YÖnetmelİĞİ
Konuyu Açan: €zBeRimSiN - Bölüm: Hukuk - Tarih: 03-05-2007 04:16 PM
Emnİyet Hİzmetlerİ Sinifi Personelİ RÜtbe Terfİlerİ Ve DeĞerlendİrme Kurullarinin
Konuyu Açan: €zBeRimSiN - Bölüm: Hukuk - Tarih: 03-05-2007 04:13 PM
Emnİyet Hİzmetlerİ Sinifi Personelİne GÖrevlerİnde Kullanilmak Üzere Bedelİ Mukab
Konuyu Açan: €zBeRimSiN - Bölüm: Hukuk - Tarih: 03-05-2007 04:13 PM
Emnİyet TeŞkİlatinda ÇaliŞan Yardimci Hİzmetler Personelİ Kiyafet YÖnetmelİĞİ
Konuyu Açan: €zBeRimSiN - Bölüm: Hukuk - Tarih: 03-05-2007 03:55 PM
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
emniyet, emnİyet, hizmetleri, hİzmetlerİ, kiyafet, mensuplari, sinifi, ynetmelii, yÖnetmelİĞİ

Konu Seçenekleri

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forumun Mobil Arayüzü
Powered by vBulletin ® Version 3.7.5 Jelsoft Enterprises Ltd. 2006- 2016 © PcForumları

PcForumları Uyarı: Sitemiz forum sitesi olduğundan, gönderilen mesajlar incelenmeden ve onay almadan yayınlanmaktadır. Bu nedenle mesajlardaki yasadışı unsurların sorumluluğu mesajı gönderen kullanıcıya aittir. Yasadışı Mesajları burdan bildirebilirsiniz.Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

PcForumları İçerikler: Malometre | Forum | Forumlar | Video Galeri | Etiketler | Yerli Diziler | Reklam Vermek İçin | Film izle