Sorun Cevaplayalım
PC FORUMLARI
Kullanıcı Adı
Parola
Video İzlemek, Albümlere Girmek, Resimleri ve Linkleri Görmek, Eklentileri İndirebilmek, Paylaşım Yapabilmek, Yorum Yazabilmek, Tüm Bölümlere Ulaşabilmek İçin Mutlaka Üye olmanız gerekmektedir.
Üye Olmak İçin Tıklayın.
Geri Dön   PC FORUMLARI > Eğitim > Ödev Arşivi > Tekstil Bölümü > Tekstiklde Statik Elektriklenme Problemi(Acil Lazım Arkadaşlar,Lütfen Yardım)
Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Konu Seçenekleri
Eski 03-12-2010, 02:32 PM   #1 (permalink)
Yaş: 31
Mesajlar: 1 | Albüm: Ethor'in Resim Albümü
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı : 10
Rep Derecesi : Ethor is on a distinguished road
İletişim:
Tekstiklde Statik Elektriklenme Problemi(Acil Lazım Arkadaşlar,Lütfen Yardım)
Arkadaşlar tez konusu bu.Nereye baktıysam bulamadım.Kütüphanede dahi böyle bir kaynağa rastlayamadım.Konuyla ilgili bilgisi olan veya geçerli bir kaynak bilen varsa lütfen paylaşsın.Teşekkürler.
Ethor Çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Eski 12-12-2010, 01:37 PM   #2 (permalink)
Mesajlar: 3,291 | Albüm: uNcHaiN'in Resim Albümü
Tecrübe Puanı: 270
Rep Puanı : 5155
Rep Derecesi : uNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond repute
İletişim:
STATİK ELEKTRİKLENME
Statik elektriklenme, elyafın ve neticede kumaşın yüzeyinde nem içeriği ve sürtünmeye bağlı olarak bir birikim oluşturacak şekilde havadan elektrik yüklerini çekme ve tutma kabiliyetidir.
Elektrik, kumaşın kendi kendine yada bir başka kumaş yada cisme sürtünmesi ile oluşturulur. Statik elektriklenme, hem kullanım hem de çalışma karakteristiğidir. Bazı elyaf tipleri doğalarından statiktir.
Hidrofob kumaşlar (asetat ve rayon dışındaki insan yapısı), çok az nem içerdikleri için hidrofil (bitkisel ve hayvansal) kumaşlardan daha fazla statik elektriklenmeye meyillidirler.
Statik elektrik yükü, elyafın dolayısı ile kumaşın işlenmesini zorlaştırır, kumaş hatalarına neden olurlar. Konfeksiyon halinde ise elektrik yükü atlaması ile çarpmaya, giysinin bir birine yapışmasına yada giyene yapışmasına neden olurlar. Havadaki toz ve kirleri çekerler.
Tekstil mamullerindeki statik elektriklenme, elektriki direnç ölçüm metodu ile tayin edilir. TS 9499/Ekim 1991 standardı ile statik elektriklenme ölçümü testleri yapılmaktadır. Tekstil mamullerinde, ipliklerde, tops halindeki elyafta, imalat ve kullanım sırasında meydana gelen statik elektriklenme, bu mamullerin elektriki dirençlerinin ölçülmesi ile tayin edilir.
Deney numunesi, kumaş ise en az 120 mm120 mm boyutlarında 3 adet, iplik ise 20mm’lik parçalara bölünmüş halde deney cihazının işaret çizgisini dolduracak kadar yine üç parti olarak hazırlanır. Numuneler standart atmosfer şartlarında kondüsyonlanır.
Elektrik direnç ölçüm cihazında halka elektrot kullanılır. Deney numuneleri üzerindeki direnç halka elektrot vasıtası ile ölçülür. (Ohm) birimi ile kaydedilir. Üç ölçümün aritmetik ortalaması alınır. Cihazın ölçmüş olduğu direnç, tekstil malzemesinin yüzeyinin direnci olup, yüzey direnci (RY) olarak adlandırılır. Tekstil malzemesinin yapısı ile ilgili direnç ise hacim direnci olup (RA), yüzey direnci (RY) ile halka elektrotun yüzey alanının (30cm2’dir) çarpımına eşittir. Birimi “cm2” dir.
RA = 30RY
Tekstil malzemesinin hacim dirençliliği (RD) ise; tekstil malzemesinin hacim direncinin (RA) test cihazındaki elyaf veya ipliklerin doldurma yüksekliğine (cm) (cihazda 1cm’dir.) bölümüyle hesaplanır. Birimi “cm” dir.
RD = RA / h

· FLOŞ (VİSKON) İPLİĞİ

Rejenere selüloz elyafından filament halde elde edilen ipliklere floş (rayon), ştapel haldeki elyaftan elde edilen ipliklere de viskon iplikler denir. Filament haldeki ipliklerde (floş) görünüm, tuşe ve parlaklık gibi özellikler ipeğe benzer, yumuşak ve dökümlüdürler, statik elektriklenme ve piling açısından sorun yaratmazlar. Ştapel haldeki elyaflardan yapılan iplikler (viskon) ise büyük oranda pamuğa benzer nem çeker özellik gösterir. Sağlamlığı filament iplikten daha azdır. Bunun dışında özellikle birbirine benzer çeşitli bitim işlemleriyle özellikleri daha da iyileştirilebilir.

Filament veya ştapel haldeki floş-viskon iplikler dokuma ve örme kumaşlarda çok geniş bir kullanıma sahiptir. İnce dökümlü ve fantezi kumaşlar elde edilebilir, iplik özelliklerinin çoğunu aynı şekilde gösterirler. Viskon kumaşlar boya baskı gibi işlemlere de elverişlidirler.

Viskon (floş) kumaşlar çok geniş kullanıma sahiptirler. Başta ev tekstili olmak üzere hazır giyim ve endüstriyel alanlarda kullanılır. Özellikle şık ve dökümlü fantazi kıyafetlerin yapımında kullanımları yaygındır. Ayrıca üst giyimde astar olarak da kullanılır.

· POLİESTER İPLİĞİ

Poliester elyafından üretilmiş sentetik (tam yapay) iplik tipidir. Petrol türevi olan poliester iplikler filament olarak veya ştapel elyaftan eğrilerek üretilebilirler. Filament iplikler pürüzsüz, kaygan bir yüzeye sahiptir. Kesitleri yuvarlaktır. Yüksek mukavemete sahiptir. Ştapel formun mukavemeti filament forma yakındır. Yüksek esneme özelliğine sahip polyester iplikler düşük nem çekerler. Erime noktası 260 °C'dir. Termofikse edilebilme özelliği çok iyidir. Bu yüzden çok kolay tekstüre olur. Tekstüreli veya tekstüresiz olarak kullanılabilen poliester iplikler tekstilde önemli bir yere sahip sentetik ipliklerdir.

Poliester iplikleri dokuma ve örme kumaşların üretiminde çok geniş bir kullanıma sahiptirler. Dayanıklıdır ve esneme özelliği vardır, düşük nem emiciliğine sahiptir. Düşük nem emiciliği yüzünden statik elektriklenme ve piling problemi yaratır.

Poliester ipliklerden elde edilen kumaşların olumlu özellikleri geniş bir alanda kullanılmalarını sağlamaktadır. Genel olarak bakıldığında; her türlü bayan ve erkek giyiminde, ev tekstillerinde (perde, mefruşat vb.) ve endüstriyel alanlarda (çadır, branda, yelken vb.) teknik tekstiller olarak kullanılmaktadır.

· NAYLON İPLİĞİ

Poliamid elyafından üretilmiş sentetik elyaftır. Naylon ve perlon olmak üzere iki çeşidi vardır. Ancak piyasada poliamid iplikler naylon olarak bilinir. Filament iplik veya ştapel iplik olarak üretilebilir. Filament iplikler istenen boyda ve incelikte üretilebilir. Ştapel iplikler ise yün veya pamukla karışım halde kullanılırlar. Tekstüreli ve tekstüresiz olarak kullanılır. Yüksek mukavemet ve elastikiyete sahip naylon iplikler poliesterle birlikte tekstilde en çok kullanılan sentetik ipliklerdir.

Dokuma ve örme yüzeylerde naylon iplikler tek başlarına kullanılacaksa genelde filament halde kullanılırlar. Ama pamuk ve yünle karıştırılarak ştapel iplik olarak da kullanılırlar. Böylece şardonlamaya elverişli kumaşlar üretilebilir. Naylon kumaşların önemli özellikleri dayanım formu koruma ve kolay bakımdır. Statik elektriklenme düşüktür. Ancak piling problemi vardır.

Sıcaklığa karşı direnci çok yüksek ancak ışığa dayanıklılığı kötü olan naylon ipliklerle üretilen kumaşlar, sürtünme ve aşınma dayanımının yüksek olması gereken yerlerde kullanılır. Özellikle ince çorap, iç çamaşırı, mayo, spor giyim eşyaları, ev tekstili ve dekoratif ürünlerde kullanımı vardır. Ayrıca endüstriyel alanlarda da yaygın bir kullanımı vardır.

· AKRİLİK İPLİĞİ

Petrol türevi olan akrilik elyafından üretilmiş sentetik (tam yapay) ipliklerdir. Genelde ştapel haldeki elyafın eğrilmesiyle elde edilir. Dolgun, yumuşak tutumları ile yüne benzerler. Yapısal bileşimlerinin oranlarında farklar olan çeşitli tipleri mevcuttur. Bunlardan en çok bilinen ikisi orlon ve modakriliktir. Orlon, poliakrinitrilden elde edilen ştapel elyaflardan oluşan ipliktir. Yirmiden fazla çeşidi vardır. Modalakrilik ise özelliklerinde iyileştirilme yapılmış akrilik ipliğidir. Hafif ve sıcak tutan, ışığa ve iklime dayanıklı, bakımı kolay, parlak ve çabuk kuruyan iplikler olarak bilinirler.

Gerek dokuma gerekse örme olsun, kumaşlarda yaygın olarak akrilik iplikler kullanılır. Yüne benzediğinden şardonlanmaya elverişlidir. Düşük nem alma yeteneği statik elektriklenme ve pilling gibi problemler yaratır.

Yüksek ışık ve iklim şartlarına karşı direncin gerektiği yerlerdeki tüm örgü veya dokuma kumaş ürünlerinde kullanım yeri bulmuştur. Bayan veya erkek dış giyim, yer döşemelikleri, ev tekstili (battaniye, halı, perde vb.), hacimli oluşundan dolayı özellikle kazaklarda çok kullanılır.

· PENYE RİNG PAMUK İPLİĞİ

Uzun ve ince pamuk elyaflarının penye dairesinden (tarama) geçirilerek, kısa ştapel iplikçiğinde eğrilmesiyle oluşan kaliteli pamuk ipliğidir. Penye dairesi, şerit birleştirme ve penye makinelerinden oluşur. Bu yüzden penye ipliği üretmek için gerekli makine parkı uzun ve pahalıdır. Materyel fazla enerji harcanarak işlenir. Bu da kaliteli ve daha pahalı olan, geniş kullanıma sahip penye ipliğini oluşturur. Kısa elyaflardan arındırıldığı için ştapel diyagramı gelişmiştir. Ne 80'e kadar ince iplikler üretilebilir. Düzgün ve yumuşak tutumludur. Karde ipliğine göre daha temiz ve homojendir. Mukavemeti daha fazla, düzgünsüzlüğü daha azdır.

Penye ipliklerle yapılan kumaşlar, karde ipliklerle yapılan kumaşlara nazaran daha iyi ve kalitelidir. Karde ipliklerden yapılamayacak kumaşlar penye ipliklerle yapılır. En önemli özelliği su emici olmasıdır. Bu kullanılabilme yeteneğini arttırır. Statik elektriklenme ve piling problemi yoktur. Örme, triko, dokuma kumaşlarının her çeşidinde kullanılabilir.

Penye ipliklerle elde edilen kumaşların çok çeşitli kullanım yerleri vardır. Bayan, erkek ve çocuk gkıyafetlerinde iç ve dış giyim ürünleri (yazlık ve kışlık), ev tekstilinde döşemelik, perdelik örtülük ürünlerde kullanılır.

uNcHaiN Çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
Eski 12-12-2010, 01:44 PM   #3 (permalink)
Mesajlar: 3,291 | Albüm: uNcHaiN'in Resim Albümü
Tecrübe Puanı: 270
Rep Puanı : 5155
Rep Derecesi : uNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond reputeuNcHaiN has a reputation beyond repute
İletişim:
Doğal liflerden mamul tekstil ürünlerinden farklı olarak, sentetik mamullerde görülen rahatsız edici iki önemli olay: Statik elektriklenme ve Boncuklanmadır (Pilling). Bu rahatsız edici özellikleri önlemek iki imkandan birisi, sentetik lif üreten fabrikalarda özel antistatik veya düşük boncuklanma özelliğine sahip liflerin üretilmesidir. Ykinci imkan ise;, sentetik kumaşa terbiye dairesini terk etmeden önce, “statik elektriklenmeyi önleme (antistatik)” ve/veya “boncuklanmayı önleme (antipilling)” bitim işlemi uygulanmaktadır.

Statik Elektriklenmeyi Önleme (Antistatik) Bitim Yşlemi

Statik elektriklenme kumaşı işleme anında veya sonradan kumaşın kullanımı sırasında önemli sakıncalara ve huzursuzluklara neden olmaktadır. Örneğin;
- Kumaşı çalışma-işleme sırasında zorluklar yaratması
- Yük boşalması veya kıvılcım çıkarması ile gerek gerek çalışmalarda rahatsızlık gerekse çözücü-buharı hava karışımlarında yangın çıkarma tehlikesi
- Giysilerde sürtünme etkisi sonucu kumaşın vücuda sarılması veya yapışması şeklinde hoş olmayan giyim rahatsızlıklarına neden olması
- Toz parçacıklarının statik elektriklenme sonucu çekilip toplanması ve kirlenmenin artması gibi istenmeyen durumlara neden olmasıdır.

Statik elektriklenme olayının başlıca nedeni; iki farklı maddenin birbirine sürtünmesi sırasında elektron veya iyonların yer değiştirmeleri sonucu, negatif ve pozitif elektrik yüklerinin birbirinden ayrılarak bir elektriki alan oluşturmalarıdır. Yani sürtünen yüzeylerin birbirinden ayrılması sırasında maddelerden biri pozitif diğeri negatif yükle yüklenmektedir. Örneğin tekstilde; poliamid, yün ve cam kuvvetli pozitif polivinilklorür, poliakrilnitril ve poliolefeinler negatif yükle yüklenmektedirler.
Sürtünmenin bu olaydaki etkisi büyüktür. Yüzeyin pürüzlülüğü ve elektrik yoğunluğu etkili olmaktadır.
- Sürtünme sonucu iki madde arasındaki değme noktalarının miktarı artmaktadır.
- Sürtünme sonucu açığa çıkan ısı enerjisi elektron ve iyonların hareketliliklerini, dolayısıyla bir yüzeyden diğerine geçişleri hızlanmaktadır.
- Sürtünme sonucu bazı noktalarda organik maddeler kısmen parçalanarak, liflerin yüzeylerindeki iyon sayısının artmasına neden olmaktadırlar.
- Birbirine sürtünen yüzeylerin yapısı ve boyutları farklı ise, sürtünme sonucu bir sıcaklık farklılığı da meydana gelmektedir.
Kısaca söylemek gerekirse birbirine temas eden ayrılan ve özellikle sürtünen her
maddede mutlaka bir yük ayrımı meydana gelmektedir. Ancak maddelerin elektriki iletkenliklerinin iyi olması durumunda bu yüklü durumdan çabuk kurtulmaları kolaylaşmaktadır. Dolayısıyla sürtünme sonucu hissedilebilir bir elektro statik yüklenme, yalnızca iletkenliği çok düşük veya yalıtılmış durumdaki maddelerde görülmektedir. Diğer yönden sürtünme yüzeylerinde bulunan preparasyon, boyarmadde ve nem gibi faktörler elektriksel yüklemeyi önemli oranda etkilemektedir. Prensip olarak 100 Volt/cm’ lik bir alan kuvveti uygulandığında, 10Ohm/cm²’ den daha düşük bir özgül yüzey direnci gösteren kumaşlarda statik elektriklenme olmamaktadır. Havadaki nem miktarının yeterli olması durumunda bu liflerle çalışırken elektrostatik yüklenme meydana gelme tehlikesi yoktur.
Hidrofob poliester liflerinde ise havadaki nem miktarının yeterli olması
durumunda bile özgül yüzey direnci 10Ohm/cm²’ nin altına pek düşmemekte, o nedenle sentetiklerde statik elektriklenme önemli ölçüde rahatsız edici bir husustur.
Sentetik liflerde statik elektriklenmeyi önlemede etkili olan bazı olanakları şu şekilde
sıralamak mümkündür.
- Özel antistatik sentetik lifleri kullanmak
- Normal liflere özel antistatik lif karıştırmak
- Sentetik liflere preparasyon işlemi uygulamak
- Sentetik kumaşlara antistatik bitim işlemleri uygulamak
Örneğin; ICI Firmasının ürettiği Epitropic poliester lifleri iç içe bikomponent lif olarak üretilmiştir. Dıştaki poliester manto içinde çok küçük karbon parçacıkları bulunmaktadır. Antistatik özellikte ve siyah renkte olan bu lifler tek başlarına kullanılmayıp normal poliester liflerine %2-3 oranında karıştırılmaktadır. Bu şekilde sağlanan antistatik etki yıkamaya dayanıklıdır. Yine benzer şekilde normal poliester liflere özel paslanmaz çelik lifler karıştırılarak aynı etki sağlanmaya çalışılmaktadır.
Bilindiği gibi sentetik liflerde statik elektriklenme olayı daha en başta yani lif çekimi sırasında ortaya çıktığı için lif çekimi sırasında veya daha sonra preparasyon işlemi uygulanmaktadır. Terbiyedeki ilk işleler sırasında yıkanarak uzaklaştırılan bu preparasyon maddelerinin yerine daha sonra yenisi uygulanma zorunluluğu vardır. Bütün bunların yanında sentetik giysilerin özellikle astarların vücuda yapışmadan kullanılması veya döşemelik kumaşların statik elektriklenme nedeniyle fazla toz çekmesinin önlenmesi için antistatik bitim işlemi görmesi gerekmektedir.
Antistatik etki sağlayan maddeler;
- Liflerin sürtünme katsayılarını düşürmekte, böylece ısı açığa çıkması elektron hareketliliği ve bazı organik maddelerin ayrışması azalmakta veya önlenmektedir.
- Genellikle hidrofil karakterleri nedeniyle yüzeyde nem toplanmasına ve liflerin yüzey iletkenliklerinin artmasına neden olmaktadır.
Bugün için sentetik liflere antistatik işlem uygulamak mümkündür. Ancak problem olan husus, bu işlemlerin yıkama ve kuru temizlemeye dayanıksız olmasıdır. Yıkama ve kuru temizlemeye dayanıklı etki sağlamak için;
- Lif çekirdeğinde bir değişikliğe yol açmadan lif yüzeyinin kimyasal modifikasyonu ile etki sağlamak; örneğin bir poliester makromolekülünde kolaylıkla reaksiyona girebilen gruplar bulunmadığından normal koşullarda lif yüzeyine antistatik maddenin sağlam bağlanması zordur. Burada bir olanak aşı polimerizasyon yoluyla bu maddelerin liflere kovalent bağlarla bağlanmasıdır.
- Ykinci bir olanak lif yüzeyinde suda çözünmeyen antistatik bir zar oluşturmaktadır. Bugün için en fazla uygulanan çalışma şekillerinden biridir. Örneğin; poliester kumaş önce anyonik veya katyonik yan dallar içeren bir zincir polimerin sulu çözeltisi veya dispersiyonu ile aplike edilmektedir.
Statik elektriklemeyi önleyici maddelerin (antistatika) etkileri çeşitli nedenlere dayanmaktadır.
- Liflerin sürtünme katsayılarını düşürerek, sürtünme sırasında açığa çıkan ısıyı azaltmak,
- Lif ile sürtündüğü yüzey arasındaki ortamın dielektrik sabitini yükselterek, bu ortamda (dielektrikumda) liftekine zıt bir elektrik alanının oluşumunu desteklemek, alanın kuvvetini artırmak ( Zira dielektrikumda endükte olan zıt elektrik alanının kuvvetinin artması, statik elektriklenme sonucu lifte oluşan elektrik alanının azalması (indirgenmesi) sonucunu doğurmaktadır).
- Liflerin yüzey iletkenliğini artırmak, hidrofil karakterleri nedeniyle yüzeyde nem toplanmasını sağlayan bu maddeler, elektrolit karakterleri veya ilave edilen organik tuzların etkisiyle bu su filmi üzerinden bir iletkenlik ve böylece liflerden oluşan statik elektriğin akarak boşalmasını sağlamaktadırlar. Bu etki havadaki nem miktarı arttıkça belirginleşmektedir

Ancak yıkamaya dayanıklılığını artırmak için yan dallardaki iyonik grupların, substantif boyarmaddelerin yaş haslıklarını artırma işleminde olduğu gibi bloke edilmeleri gerekmektedir. Aşağıda katyonik bir antistatik maddenin katyonik gruplarının anyonik bir madde ile bloke edilmesi şematik olarak gösterilmektedir.

- |
- CH -----------------------------------------------------
- |
- CH2 C2H5
- | | + ------- -
- CH – CO – CH2 - CH2 – N – CH3 – OSO3 – Cl2H25
- | |
- CH2 C2H5


Yine reaktif gruplar içeren antistatik maddelerin lif yüzeyinde üç boyutlu polimerizasyonu sonucu, liflerin yüzeyini saran suda ve organik çözücüde çözünmeyen filmlerin oluşturulması yöntemi de çok kullanılmaktadır. Bunun için örneğin poliester liflerinde genellikle hidrofil grup içeren poliglikol zincirleri kullanılmaktadır. Bunları lif yüzeyine fikse edebilmek için en basit yöntem aminoplast reçine oluşturabilen maddelerle birlikte kullanılmalarıdır veya akrilikasit poliglikol esterleriyle işleme sokularak bunların lif yüzeyine polimerizasyonunun sağlanmasıdır.
Poliglikol bileşikleriyle yapılan antistatik bitim işlemlerinde göz önünde tutulması gereken önemli hususlar; poliglikol grupların dispersiyon boyarmaddeleriyle boyanmış kumaşlarda ısıl işlemler sırasında termomigrasyon sonucu, boya nüansının değişmesi, sürtünme, ter ve kuru temizleme, yıkama ve ışık haslıklarında olumsuzluklara neden olmasıdır. Bu sakıncayı gidermek için son en ayarı fiksaj işleminde ramöz sonunda püskürtme yöntemiyle antistatik maddenin aktarılması da uygulanan bir çalışma şeklidir.


Boncuklanmayı Önleme (Antipilling) Bitim Yşlemi

Kesikli elyaftan eğrilmiş ipliklerden yapılmış (dokunmuş veya örülmüş) tekstil mamullerinin kullanımları sırasındaki mekaniksel etkiler sonucu, bir kısım lif iplik yüzeyine doğru hareket etmekte ve zamanla lif uçları iplikten dışarı çıkmaya başlamaktadır. Yplik yüzeyine çıkan lif uçlarının uzunluğu arttıkça, mekaniksel dış zorlamaların etkisiyle bunların bir araya gelip, birbirine karışması ve sonuçta yumaklaşarak boncuklar oluşması artmaktadır. Ancak doğal liflerin bükülmeli sürtünme dayanımları düşük olduğundan daha sonraki mekanik etkiler sırasında bu boncukların ipliklere tutunmasını sağlayan liflerde kopacağından, oluşan boncuklar kısa ir süre içerisinde dökülmektedir. Halbuki sentetik liflerin bükülmeli sürtünme ve kopma dayanımları yüksek olduğundan, bunlarda oluşan buncukların dökülmesi daha yavaş ve az miktarda gerçekleşmektedir. Yani birim zamanda dökülen boncuk sayısı, yeni oluşan boncuk sayısından az olmaktadır ve dolayısıyla kumaş yüzeyindeki boncuk sayısı gittikçe artarak, mamulün görünümünü rahatsız etmektedir.
Boncuklanma (pilling) denilen bu olayı azaltmak için iki prensipten faydalanılabilmektedir.:
- Sürtünmeli kopma (bükülmeli sürtünme) dayanımları düşük özel sentetik lifler kullanmak
- Ypliklerden lif uçlarının çıkışını zorlaştırmak
Ypliklerden lif uçlarının çıkışı, kullanılan liflerin uzunluğu, kıvrımlılığı, enine kesitinin girintili çıkıntılı oluşu arttıkça; ipliklerin bükümü ve kumaş sıklığı arttıkça azalmaktadır. Terbiye dairesinde yakma ve/veya makaslama işlemi ile ipliklerin yüzeyindeki hav tüycüklerinin uzaklaştırılması da, boncuklanma eğilimini azaltmaktadır.
Özel kimyasal maddeler kullanılarak yapılan boncuklanmayı önleyici (antipilling) bitim işleminin esasını ise, iplikleri oluşturan lifler arasındaki kohezyonun (lif/lif tutunmasının) artırılması oluşturmaktadır. Bunun için kullanılan poliakrilatlar, polivinil türevleri ve silikat asidinin sulu dispersiyonları, liflerin yüzeyinde yüzeye iyi tutunan, sağlam bir zar oluşturarak, lifler arası tutunmayı (kohezyonu) artırmaktadır. Böylece mekaniksel etkilerle liflerin iplik yüzeyine doğru hareketi zorlaşmış olmaktadır.http://www.veribaz.com/download.html...er-382511.html(buda işine yarayabilir umarım yardımcı olabilmişimdir )

Konu uNcHaiN tarafından (12-12-2010 Saat 01:47 PM ) de değiştirilmiştir..
uNcHaiN Çevrimdışı   Alıntı ile Cevapla
çok acil yardım arkadaşlar
Konuyu Açan: yalnız_kral - Bölüm: Msn - Tarih: 11-10-2008 06:31 PM
Vısta Oyun Yükleme Problemi,Yardım Lütfen
Konuyu Açan: hardrockin80s - Bölüm: Yardım, İstek ve Soru Bölümü - Tarih: 10-09-2008 09:46 PM
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
elektriklenme, iplik, merserize, statik, tekstik

Konu Seçenekleri

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forumun Mobil Arayüzü
Powered by vBulletin ® Version 3.7.5 Jelsoft Enterprises Ltd. 2006- 2016 © PcForumları

PcForumları Uyarı: Sitemiz forum sitesi olduğundan, gönderilen mesajlar incelenmeden ve onay almadan yayınlanmaktadır. Bu nedenle mesajlardaki yasadışı unsurların sorumluluğu mesajı gönderen kullanıcıya aittir. Yasadışı Mesajları burdan bildirebilirsiniz.Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

PcForumları İçerikler: Malometre | Forum | Forumlar | Video Galeri | Etiketler | Yerli Diziler | Reklam Vermek İçin | Film izle